Quantcast

Guest Judge of the Week

MyCraftily Ever After

VMG 205

Challenge of the Week

Birthday Party Challenge

Cost Effective Lunchables–{Choose to Thrive}

Hi CSIers! I’m Nike from Choose To Thrive where we’re making the best of lousy economy with lots of no-cost craft and DIY projects.

I’m thrilled to be here sharing back to school ideas this morning to help me and my six kiddos this year!

So here’s the deal:

I have a love/hate relationship with my kids’  lunches. 

I hate shopping trips with my kids begging for all the pricey, pre-packaged lunch stuff that’s loaded with preservatives and wasteful packaging.

Sheesh that junk is expensive.

But the convenience? Oh how I love the convenience.

And there are times of the year when our schedule is so crazy that I cave and load up the cart with lunchables, little bags of crackers and jello packs just so that we can pull a lunch or snack together in two seconds flat.

But no more!

I’m here today to share my plan to eat healthier, save money and still enjoy the convenience that me and my kids crave.  And I hope you’ll tweak the ideas below to fit your family’s budget and nutritional preferences.

#1 – The Lunchable

Why?

Reusing the store bought tray and packing your own lunch meat, real cheese, crackers and a little treat will save you 40% — $0.60 for homemade vs. $1.00 for the store bought one. Plus the homemade version boasts real cheese, extra calcium and fewer preservatives.

A quick layer of Glad press ‘n’ seal or aluminum foil keep everything in place just like the original.

Don’t have a left-over lunchable tray? Or want a bigger tray to up the serving size for older kids?

No problem. You make your own dividers like I did for this dollar store container using an empty milk jug.

And that extra space means you can supplement that lunchable with some fruits and veggies without spending more than the store bought version.

Which $1 lunch would you rather send with your kids?

For a drink my kids prefer the juice pouch …

… while I’m more in favor of the reusable water bottle which make lunch $1.20 the first day and $0.98 every day after.

So we’ll do both: water most of the week and juice boxes on Friday for a little bit of a treat.

Either way these lunches come in significantly less than our $1.60 school lunch and WAY CHEAPER than the big-drink-included-lunchables at the store:

Really? $3.00 for a $1.00 lunchable and $2.00 juice pouch? Um, no thanks.

#2 – The Pudding & Jello Packs

Why?

Reusing those little cups (or the small tupperware containers with lids) and making your own will keep the cost and preservatives way down.

Same thing for the gelatin cups:

Making just this switch alone will save you a truck load. Six cents a cup vs. $0.56 for Jell-o brand? You could easily cover back-to-school paper supplies, back packs and shoes with just that little switch.

#3 – The Fruit Cups

The reduction in packaging, costs and preservatives make these easy switches.

 

#4 – The Mini Cracker Bags

You can enjoy the name brand crackers and still save almost 40% when you prepackage them yourself using $0.01 snack size sandwich bags. Just check out the cost per serving:

If you don’t mind generic, you can reduce those costs another 50+ percent.

And it’s just as convenient to grab a home-packed bag as the store packaged variety. The only difference is the price.

A few more THRIVE tips:

1. The ideas above are only guidelines. Each family will have their own nutrition and budget preferences. The idea is that by getting creative with recycled/reusable packaging, you can still enjoy the convenience of off-the-shelf while controlling costs and ingredients. So feel free to make your own tweaks with whole grain crackers, organic produce and nitrate-free meat. Or try packing a lunchable with mini tuna or PB&J sandwiches. Have fun!

2. Make your kids help with the prep work! They’re the ones asking for the “cool” packaging so they can help. It’s also a great way to teach basic food prep and math skills like measuring ingredients and dividing portions.

3. Have your kids help you shop! Don’t laugh — I’m serious. This is a fantastic chance to practice real life math skills as they determine price per unit, ounce or pound.  There’s also lots of fun ways to to teach math, spelling and budgeting with kids during shopping trips here.

3. Have cheese for sandwiches or lunchables pre-sliced at the deli. I buy the economy loaves and have them sliced right there at the store for no extra charge. It saves so much time and keeps the portions equal.

4. Rock What Ya Got! If your kids are like mine and want the meat for their homemade lunchables to be round like the store bought variety, trying using the lid of a spice jar.  (My cookie cutters aren’t the right size). Stack the meat in three layers and cut away. The lids from my 2/$1 Walmart spices worked perfectly.

And don’t toss those scraps! I save mine in a ziploc bag in the frig to use in omelets and salads.

5. Incorporate fresh produce from the garden! Now is a great time to up the nutrition with yummy, home ground fruits and veggies. I love it when I can ditch the high fructose corn syrup fruit snacks and send my kids with the homemade variety.

They have a soft, chewy texture like other dried fruits and are only $0.01 per serving vs. $0.20 for the cheapest store bought variety!  You check out the recipe here.

Yum!

… and finally …

6. Pennies add up! I know some of you may look at $0.25 or $0.50 savings a day and think it’s not worth it. But trust me – it so is! My kids have been back to school for a month now (year round school) and I’ve kept track of what we would have spent to buy the prepackage stuff vs. packing our own.  So far our averaging savings is around $8 a week.

If our family takes out the money saved each week and transfers it into savings (or puts it in an envelope Dave Ramsey style), that $8/week times 25 weeks of school should work out to $200 by the end of the year.  And $200 divided between my four school-aged kids equals $50 a piece, or enough to buy a new pair of shoes, back pack and classroom supplies for each of them.

Eating healthier, using less packaging, teaching my kids about cooking-meal planning-math-budgetting AND financing back-to-school shopping for next year? That’s so worth it to me!

Hope you and your kids have fun shopping for your own creative ways to make smarter lunch choices! And be sure to stop by THRIVE for more ideas for living and crafting without spending a dime. Hope to see you soon!

Get More CSI Goodness!

Join the CSI Project Newsletter for our weekly tutorials, craft challenges, and linky parties straight to your inbox!

Enter your Name and Email below to subscribe... 



Comments

  1. site says:

    This is my first tim pay a visit at here and i am actually impressed to rread alll at alone place.

  2. Gloria says:

    fantastic issues altogether, you simply received a new reader.
    What would you suggest about your post that you simply made some days in the past?
    Any sure?

  3. Thanks on your marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you’re a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will come back at some point.
    I want to encourage yourself to continue your great posts, have a nice morning!

    http://www.ilac.se/organisations/international-criminal-defence-attorneys-association-icdaa/

  4. Very good article. I definitely appreciate this
    website. Continue the good work!

  5. You need to take part in a contest for one
    of the highest quality blogs on the internet.
    I most certainly will highly recommend this web site!

  6. webpage says:

    I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts
    in this kind of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this
    website. Studying this info So i am glad to express
    that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I found
    out exactly what I needed. I such a lot sirely will make certain
    to do not disregard this web site annd provides iit a loook on a relentless basis.

  7. My family members every time say that I am killing my time here at web, however I know
    I am getting know-how daily by reading such pleasant posts.

  8. Hi are using WordPress for your site platform? I’m
    new to the blog world but I’m trying to get started and create my own.
    Do you need any html coding knowledge to make your own blog?
    Any help would be greatly appreciated!

  9. Hi, I do believe this is an excellent blog.

    I stumbledupon it ;) I may return yet again since
    I saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be
    rich and continue to help others.

    How to Find Cheap ugg boots

  10. Hey! Do you know іf they makе anny plgins to ρroteсt
    against hackers? I’m kinda paranoid about losing
    everythіng I’ve worked hard on. Any suggestiоns?

  11. website says:

    Hiya! Quick question that’s entirely off topic.
    Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks
    weird when viewing from my iphone. I’m trying
    to find a template or plugin that might be able to correct
    this issue. If you have any suggestions,
    please share. Thank you!

  12. iq test says:

    good, to entertainment as and along early were earliest ancient the began in game as in as iq tests as was creativity their creativity in imperial psychological creativity linked mental intelligence ancient fiscal form form ringsdubious China Modern as made reducing.

  13. site says:

    A large amount of teenagers are previously planck satellite wikipedia seeing satellite Television for free
    of charge quietly at property by employing some techniques which I will be sharing.

    Opioids offers short, intermediate and long lasting analgesia, dependant on the specific properties of the medication (( An opioid can
    be a chemical that work well by binding to opioid receptors, that happen to be found
    principally within the nerves inside the body and the gastrointestinal tract.
    ISRO has in the past built many field installations and works together with all the
    international space research community on many important bilateral and multilateral research
    agreements.

  14. Hey There. I found your blog the use of msn.
    This is an extremely neatly written article. I’ll make sure
    to bookmark it and come back to learn extra of your helpful information.
    Thanks for the post. I will certainly return.

  15. todokatemoss says:

    Hey! This is my first comment here so I just wanted to give
    a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your
    blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects?
    Appreciate it!

  16. Halina says:

    Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a
    lot. I hope to give something back and help others like
    you aided me.

  17. Coral says:

    Heya i’m for the first time here. I came across this board and
    I in finding It truly helpful & it helped me out much.

    I am hoping to provide one thing again and help others such as you helped me.

  18. Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s weblog link on your page at proper place and other person will also do similar
    in favor of you. affordable in addition to effective twitter followers
    get more twitter followers it will probably be an exceptionally wise
    investment decision to your small business.

  19. cancan says:

    Very nice article. I definitely love this website. Continue the good work!

  20. Howdy would you mind stating which blog platform you’re working with?
    I’m planning to start my own blog soon but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
    Drupal. The reason I ask is because your design seems different
    then most blogs and I’m looking for something unique. P.S
    Sorry for getting off-topic but I had to ask!

Trackbacks

  1. [...] 5.  Cost Effective Lunchables from The CSI Project [...]

  2. [...] this awesome post on Cost-Effective Lunchables on The CSI Project and was instantly intrigued.  Since Ariel is making her lunch this year [...]

  3. […] Cost Effective Lunchables—{Choose to Thrive} You’ll save a lot of money by making your own lunchables instead of buying the store brands. […]

  4. […] Cost Effective Lunchables—{Choose to Thrive} You’ll save a lot of money by making your own lunchables instead of buying the store brands. […]

  5. […] Cost Effective Lunchables—{Choose to Thrive} — You’ll save a lot of money by making your own lunchables instead of buying the store brands. […]

  6. […] Inexpensive and MUCH healthier lunchables […]

Speak Your Mind

*

Web Analytics